Czy Twój laptop jest odpowiednio chroniony ?

W obecnej sytuacji praca zdalna jest czymś naturalnym, stała się naszą codziennością. Zabieramy nasze laptopy wszędzie i pracujemy na nich czy to podróżując w pociągu, czy też w kawiarni lub po prostu w domu.

Ale czy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń jakie na nas czyhają ?

Mając na uwadze wycieki danych w Polsce, które nie jednokrotnie miały miejsce ze względu na słabo zabezpieczony laptop. Należało by się zastanowić czy mój laptop jest odpowiednio zabezpieczony ? Przede wszystkim czy dane, w tym dane osobowe które są na nim przetwarzane są odpowiednio zabezpieczone ? Cyberprzestępcy nie śpią, a dane które mogą przejąć są dla nich cennym źródłem utrzymania. Włamując się na nasze urządzenie mogą zażądać okupu za odzyskanie dostępu do danych.

Komputer przenośny

Rozbijmy więc może nasze bezpieczeństwo na kilka punktów.

Hasło to nie wszystko. W obecnych czasach potrzebujemy czegoś więcej niż tylko hasła aby czuć się bezpieczniej. Dzięki kluczom Yubikey mamy coś więcej niż tylko siłę samego hasła. Często aby się zalogować do systemu będziemy potrzebowali np. certyfikatu użytkownika i kodu PIN. Bez tego logowanie do systemu nie będzie możliwe.

Szyfrowanie danych. Dodatkowo aby spać spokojnie dobrze jest aby dysk w naszym laptopie był odpowiednio zabezpieczony, np. zaszyfrowany algorytmem co najmniej AES 256. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom antywirusowym, które w dużej mierze pozwalają nie tylko na zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem ale również posiadają zintegrowane mechanizmy szyfrujące. Np. dzięki rozwiązaniu Bitdeffender, który posiada na swoim pokładzie Bitlocker, jesteśmy w stanie zabezpieczyć swoje dane przed dostaniem się w niepowołane ręce. W momencie gdy przestępca ukradnie nasz laptop np. z samochodu, będzie miał fizycznie urządzenie, jednak nie będzie miał dostępu do danych, które są przechowywane na dysku.

Bezpieczna poczta. Poczta elektroniczna niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Przetwarzając dane za jej pomocą należy uważać na wiadomości, które otrzymujemy. Może się zdarzyć tak że otrzymamy wiadomość od znajomej osoby zawierającą załącznik. Nie posiadając odpowiedniego rozwiązania antywirusowego lub antyspamowego, nasz laptop w tym wszystkie dane zlokalizowane na nim mogą zostać zaszyfrowane w sposób nieodwracalny. A cyberprzestępca może zażądać za nie sporej sumy. W ochronie poczty może pomóc rozwiązanie jakim jest Proofpoint. Za pomocą tego rozwiązania możemy zabezpieczyć naszą pocztę. System będzie filtrował wiadomości które są przesyłane do nas i wyeliminuje te które mogą zawierać potencjalnie niebezpieczne załączniki.

Bezpieczny ekran.  Pracując zdalnie często nie zastanawiamy się czy np. pracując w kawiarni osoba siedząca za nami nie zagląda nam przez ramię i nie obserwuje czasem co robimy. A co jeśli przeglądamy dane osobowe naszych pracowników, lub też prowadzimy rekrutację i przeglądamy czyjeś CV. Tutaj z pomocą może przyjść nam filtr prywatyzujący, dzięki takiemu rozwiązaniu widzimy tylko i wyłącznie ekran siedząc na wprost laptopa natomiast osoba stojąca obok lub siedząca za nami nie zobaczy już co jest wyświetlane na naszym ekranie laptopa.